Банки Страховщики Регуляторы Аналитика Подписка


Партнеры

Видатки на оплату праці у центральних банках


Изображение 1
21-06-2019

У структурі витрат центральних банків розвинутих країн витрати на оплату праці займають від 40 до 70%. Зазвичай, центральні банки вимушені залучати до роботи висококваліфікований персонал, а більша частина операційної роботи, за виключенням виробництва грошей, нагадує сферу послуг і по своїй суті в якійсь мірі є послугами. Розроблені політики у сфері нагляду, монетарній сфері та платіжних системах є свого роду інтелектуальним надбанням, яке підходить саме під ту економіку, для якої розроблялись. Унікальний продукт, як правило, потребує значних витрат для його створення і тривалого часу на пошук персоналу.

 

Оплата праці – канадський варіант

У Банку Канади в 2018 році працювало 1750 осіб, з них 20% адміністративно-наглядового персоналу, 15% менеджерів, 6% операційно-технічного персоналу, інші працівники відносились до загальної категорії. Персонал Банку Канади у 2018 році обійшовся банку у 52% від загального обсягу витрат, а в 2017 році – у 50%. За 2018 рік 1750 осіб отримали 276,1 млн. канадських доларів. Тобто середній рівень оплати праці у Банку Канади складав приблизно 13000 канадських доларів на місяць (це брутто-виплати разом з податками та соціальними внесками).

В цілому, у банку Канади досить складна структура виплат, яка звісно регламентована місцевим законодавством, і яка складається з:

  • Короткотермінових виплат;
  • Виплат після звільнення;
  • Довгострокових виплат (премій);
  • Виплат, призначених на певний проміжок часу. Зокрема у Банку Канади в 2018 році працювало близько 250 осіб як тимчасовий персонал, який займався конкретними проектами.

 

Найбільш цікавий сегмент – це виплати після звільнення. Здебільшого, тут мається на увазі пенсійний план. Пенсійний план Банку Канади регламентований Законом Про Банк Канади від 1934 року. Виплати в рамках пенсійного плану не обкладаються прибутковим податком. Загальний розмір Пенсійного плану Банку Канади складає 1,453 млрд. канадських доларів, з них в урядові облігації вкладено приблизно 135 млн. доларів, 474 млн. доларів інвестовано в іноземні акції, 298 млн. –  у канадські акції, та ще 400 млн. – в інвестиційні фонди, які вкладають в інструменти з фіксованою дохідністю.

 

Оплата праці – швецька та швейцарська моделі

У Центральному банку Швеції витрати на персонал у 2018 році склали 414 млн. крон, що приблизно становить 50% від загальних витрат Банку. З цієї суми 249 млн. крон відносились на витрати по фінансуванню зарплат та премій, ще 78 млн. крон Центральний банк Швеції витратив на соціальний захист, 58 млн. крон – на премії, 3 млн. крон – на тренінги та 2 млн. крон – на перепідготовку штату.

Центральний банк Швеції – один з банків, який повністю розкриває дані щодо зарплати Топ-менеджерів. За 2018 рік команда виконавчих директорів Банку отримала 14,2 млн. крон, за 2017 рік – 13,7 млн. крон. Загалом у Центральному банку Швеції працювало 327 осіб. Середній рівень зарплати, за виключенням управлінського персоналу, у банку складав близько 7000 доларів на місяць (без врахування відрахувань на соціальний захист, пенсійне забезпечення тощо). Досить компактний штат банку дивує, але ще більше дивує, що основну функцію виконує всього 217 осіб, а 110 осіб – це допоміжний персонал (переважно технічні та IT працівники).

Компактність та невисока питома вага витрат на оплату праці ТОП-менеджменту (всього 5,7% від загального фонду оплати праці) вирізняє Центральний банк Швеції від інших. Втім, я б не хотів тут поширення соціальної пропаганди. Насправді невисоке значення частки зарплати команди Топ-менеджерів Центрального банку Швеції обумовлена доволі високою середньою платнею в цілому по банку. Для розуміння: середній рівень зарплати у правлінні банку у 2018 році складав 2,4 млн. крон на рік, тобто близько 22000 доларів на місяць.

У Швейцарії ситуація з оплатою праці була трохи краща за Швецію. У 2018 році в Швейцарському національному банку (ШНБ) працювало 837 осіб. Загальний фонд оплати праці у 2018 році склав 174,5 млн. швейцарських франків, безпосередньо на зарплату пішло 133,5 млн. франків. Це означає, що в середньому співробітник ШНБ у 2018 році заробляв 11000 доларів США, звісно це без пенсійних відрахувань і відрахувань на соціальний захист. А от команда Топ-менеджерів ШНБ обходилась всього в 741,2 тисячі франків. Наприклад, Президент ШНБ Яан Студер (Jean Studer) отримував 173,4 тисячі швейцарських франків на рік, тобто 14,45 тисяч доларів на місяць. Різниця між зарплатою першої особи та середньою зарплатою по банку була мінімальною, навіть меншою ніж у соціально-орієнтованій Швеції. Втім, на мою думку, це пов’язано з в цілому високим рівнем окладів в Швейцарії, де кваліфікований персонал знайти досить складно.

 

Висновки

Процес та моделі оплати праці в розвинутих країнах досить сильно зрегульований. Центральні банки цих країн вимушені бути підпорядкованими діючому законодавству і одночасно вони повинні враховувати певну специфіку ринку праці. Високий рівень зарплат на ринку та щільна зайнятість призводять до скорочення розриву між зарплатами ТОП-менеджменту і середньою з/п працівників, втім, забігаючи наперед, мушу визнати, що така тенденція є неоднорідною.

 

Віталій Шапран

Головний експерт Ради НБУ

Экспертное мнение

Ми концентруємося на залученні довгострокових депозитів Ми концентруємося на залученні довгострокових депозитів
Дмитро ЗАМОТА Є В, Начальник Департаменту роздрібного бізнесу ГЛОБУС БАНКА За результатами минулого року... Далее
До кінця року банки пропонуватимуть вкладникам ставки на рівні 8–11% річних у гривні До кінця року банки пропонуватимуть вкладникам ставки на рівні 8–11% річних у гривні
Борис РАФАЛОВИЧ , директор Департаменту продажів роздрібних продуктів АТ ТАСКОМБАНК Попри зниження дохідності... Далее
Тенденція популяризації залучення вкладів через Інтернет триває Тенденція популяризації залучення вкладів через Інтернет триває
Андрій ПРУСОВ , заступник голови правління Forward Bank В минулому році Forward Bank отримав прибуток у розмірі... Далее
Сейчас уже можно говорить о тренде по снижению процентных ставок Сейчас уже можно говорить о тренде по снижению процентных ставок
Дмитрий ЗАМОТАЕВ, Начальник Департамента розничного бизнеса ГЛОБУС БАНКА До последнего пересмотра учетной... Далее
2019 год может стать рекордным по прибыльности банковской системы 2019 год может стать рекордным по прибыльности банковской системы
Борис РАФАЛОВИЧ , Директор Департамента продаж розничных продуктов АО ТАСКОМБАНК Национальный банк Украины... Далее
Украинцы чаще стали размещать депозиты в иностранной валюте Украинцы чаще стали размещать депозиты в иностранной валюте
Оксана КОНЮШКО , начальник Управления развития продуктов и программ Forward Bank В текущем году наблюдался... Далее

Архив раздела